V poslední době jsem si všimnul, že se modeláři ptají, co znamenají různá kouzelná slovíčka, která se používají k vyjádření určitých technik, pro zkrášlení našich plastových miláčků. Proto jsem zpracoval velmi jednoduchý orientační slovníček nejpoužívanějších výrazů, které se často vyskytují i v mých článcích, kde popisuji jak na ten jaký efekt. Takže doufám, že můj miničláneček pomůže v lepší orientaci v problému shrnutým slovem "patina"

Patina – dalo by se říci soubor různých technik, které se vytváří na modelu pro rozbití jednotvárnosti povrchu. Patří sem preshading, zesvětlení ploch, postshading, napouštění spár, drybrush, provozní opotřebení a podobně. Podrobný článek je zpracovaný na TOMTO linku.

Preshading – tzv předstínování. Většinou se provádí stříkací pistolí, kdy se přes spáry paneláže nastříkají zpravidla šedočerné linky, které po přestříkání kamuflážní barvou vytvoří jakoby plynulé stíny od linky paneláže do ztracena. Jedná se o poměrně zásadní krok při tvorbě tzv. patiny letadla.

Postshading – jedná se o techniku, která se provádí pomocí stříkací pistole a velmi silně zředěné barvy. Pro vytvoření vyšisovaného povrchu se zpravidla používá základní kamuflážní odstín zesvětlený například bílou nebo žlutou barvou. Vedle zesvětlování středů panelů, se také dá použít postshading na stínování záhybů a koutů různými mixy hnědočerných a černých silně naředěných odstínů barev. Podrobný článek je zpracovaný na TOMTO linku.

Wash – tzv napouštění, popřípadě rozmytí například silně naředěných olejových barev na povrch celého modelu. Napouštění je pak šetrnější technika, která se používá hlavně na pouštění řídkých například olejových nebo vodou ředitelných barev do negativního rytí modelu a do záhybů žeber například v kokpitu, popřípadě v podvozkových a zbraňových šachtách.

Drybrush – jedná se o techniku, která se používá na zvýraznění vystouplých detailů a hran. Používá se k tomu skoro úplně vysušená olejová a nebo syntetická barva a nanáší se zpravidla tvrdším plochým štětcem, popřípadě štětcem se zastřiženým vlasem. Použitá barva je většinou velmi světlá, odvozená od základního odstínu kamufláže, aby nevznikl dojem „omrzlého“ povrchu, proto je dobré se vyhýbat bílé a stříbrné barvě na drybrush.

Provozní opotřebení – jedná se o různé techniky, které na modelu navodí dojem olétanosti letadla, například ošlapání na kov, ošpinění povrchu úniky provozních kapalin, zabahnění podvozku, zaprášení povrchu a podobně.

Fading - technika pro ostaření povrchu modelů, tvoří se například nanesením teček různých odstínů olejových barev s následným rozmytím pomocí terpentýnu, či ředidla určeného pro rozředění olejovek. Na povrchu se tak vytvoří šmouhy a "opršení"

Filtry - dotónování a sjednocení povrchu modelu silně zředěnými syntetickými nebo olejovými barvami v poměru cca 5% barvy a 95% ředidla. Filtry se na modelu provádí několikanásobně pouze navlhčením povrchu silnějším kulatým štětcem. Po zavadnutí filtru, asi po 30 minutách se nanese jiný filtr klidně jiného odstínu. Filtrů je možné na model nanést větší množství a v různých odstínech - povrch se nezaplavuje jako při technice wash, ale pouze se navlhčuje.
 

Jakub "Kubrt" Vilingr